Postat de: maricu13 | August 23, 2009

Zăpada albă

Bai

O chinezoaică de nici 21 de ani, Bai Xue, a cîştigat astăzi proba de maraton din cadrul Campionatelor Mondiale de la Berlin, cu timpul de 2h:25m:15s. Victoria ei este o surpriză deoarece tînăra, al cărei nume se traduce “Zăpada albă” se află abia la al cincilea maraton din carieră.

Chinezoaica a fost urmată de Yoshimi Ozaki (Japonia), care a reuşit 2h:25m:25 şi de Aselefech Mergia (Etiopia), cu 2h:25m:32. O cursă strânsă aşadar.

Din păcate, alergătoarele române nu au reuşit să se claseze pe podium. Lidia Şimon a terminat pe poziţia 22, cu timpul de 2h:32m:03, iar Nuţa Olaru pe locul 60, în 3h:00m:59s. Luminiţa Talpoş nu a mai concurat.

Rezultatele finale aici

Responses

1. hmmm, se pare ca chinezii s-au pus pe sport ca lumea, aud tot mai des cum castiga premii peste premii la concursuri.